PJL 001 – Slovenský kozmonaut časť 1/2

Prehrať epizódu
Prvy slovensky kozmonaut Ivan Bella

VEDELI STE, ŽE SLOVENSKO MÁ SVOJHO VLASTNÉHO KOZMONAUTA?

Áno, správne čítate! Ivan Bella, prvý a jediný slovenský kozmonaut, nám povedal, že Zem nie je plochá. A teraz máme tú česť, že prijal naše pozvanie do nášho podcastu a porozprával nám svoj fascinujúci príbeh.

V prvej časti podcastu nám pán Bella odkryl, ako sa mu podarilo dostať až do vesmíru. Popísal nám každý krok jeho náročného výcviku, ktorý zahŕňal mnoho zaujímavých a neočakávaných výziev. Vedeli ste, že beztiažový stav môže spôsobovať bolesti hlavy? Alebo že nesprávne odhadnutie sily pri odraze môže skončiť tvrdým nárazom do steny?

 

Ivan Bella v podcastovom studiu Pozri ja uz letim

A to nie je všetko! Pán Bella nám prezradil aj kuriózne detaily zo života na vesmírnej stanici MIR. Predstavte si, že aj tam prebehlo tradičné privítanie chlebom a soľou!  A čo je najlepšie? Podelil sa aj o príhodu s premlčanou borovičkou, ktorú prepašoval na vesmírnu stanicu ako aroma terapiu.

Ak ste fanúšikom letectva, vesmíru a kozmonautiky, tento podcast je priamo pre vás! A aby ste mohli zažiť túto atmosféru aj na vlastné oči, odporúčame navštíviť súkromnú hvezdáreň Galileo, kde môžete pozorovať dennú aj nočnú oblohu a obohatiť svoje vedomosti o vesmíre.

MIR Space Station
MIR Space Station Credits: NASA

Nezmeškajte túto jedinečnú príležitosť! Počúvajte náš podcast a inšpirujte sa príbehom Ivana Bellu. Zdieľajte tento príspevok so svojimi priateľmi a rodinou, aby aj oni mohli objaviť čaro vesmíru!

Rozšírené informácie o Ivanovi Bellovi a jeho misii

Ivan Bella sa narodil 21. mája 1964 v Brezne. Bol vybraný ako kozmonaut v rámci programu Interkosmos, ktorý umožnil socialistickým krajinám zapojiť sa do vesmírnych misií. Svoj let uskutočnil v roku 1999 na vesmírnej stanici MIR, čo bol obrovský úspech pre Slovensko a celú východnú Európu.

Bol vybraný spomedzi tisícok kandidátov, čo už samo o sebe hovorí o jeho výnimočných schopnostiach a odhodlaní. Výcvik, ktorý absolvoval, bol jedným z najnáročnejších na svete. Musel prejsť sériou fyzických, psychologických a technických testov, aby sa pripravil na extrémne podmienky vo vesmíre. Okrem beztiažového stavu musel zvládnuť aj náročné simulácie núdzových situácií, ktoré mohli nastať počas jeho misie.

Jeho misia na vesmírnej stanici MIR trvala 7 dní, 21 hodín a 56 minút. Počas tejto doby sa zúčastnil na viacerých vedeckých experimentoch, ktoré mali významný prínos pre výskum vesmíru. Medzi najzaujímavejšie experimenty patrili štúdie o vplyve mikrogravitácie na ľudský organizmus a biologické experimenty zamerané na pestovanie rastlín vo vesmíre.

Po návrate na Zem sa Ivan Bella stal národným hrdinom. Jeho úspechy inšpirovali mnohých mladých ľudí, aby sa zaujímali o vedu, technológiu a vesmír. Ivan Bella pokračuje v práci ako propagátor vedy a techniky, často prednáša a zdieľa svoje skúsenosti s verejnosťou.

Zdieľajte tento príspevok a umožnite aj svojim priateľom objaviť inšpirujúci príbeh prvého slovenského kozmonauta!

Ohodnoťte tento podcast:
Priemerné hodnotenie článku: 5 / 5

Ďalšie podcasty

podcastyepizóda 3