PJL 004PLUS – Bonusový obsah k epizóde

Prehrať epizódu
MIG29 pri prílete na SIAF2022

Ako vysoko lieta bojové lietadlo (stíhačka)?

V tejto bonusovej epizóde sa dozviete, ako vysoko dokážu lietať bojové lietadlá, konkrétne stíhačky. Typické moderné stíhacie lietadlá, ako MiG-29, dosahujú maximálnu letovú výšku približne 18 000 metrov (približne 59 000 stôp). Táto výška umožňuje stíhačkám prevádzať rôzne misie, vrátane prieskumu, vzdušného boja a útokov na pozemné ciele.

Statický a dynamický dostup lietadla

Pojmy statický a dynamický dostup sú kľúčové pre pochopenie výkonu lietadiel. Statický dostup označuje maximálnu výšku, ktorú môže lietadlo dosiahnuť pri konštantnej rýchlosti a bez zrýchľovania. Dynamický dostup je maximálna výška, ktorú lietadlo dosiahne v prípade, že využíva zrýchľovanie a iné manévre. Tieto faktory sú dôležité pri plánovaní misie a pri bojových operáciách, keď je potrebné rýchlo meniť výšku a manévrovať.

Prechod z Albatrosa na MiG-29

Náš hosť nám prezradil, že predtým ako začal lietať na MiG-29, lietal na cvičnom lietadle Aero L-39 Albatros. Tento prechod predstavoval výrazný skok vo výkone, technológii a schopnostiach lietadla. MiG-29, s jeho pokročilou avionikou a manévrovacími schopnosťami, priniesol nový rozmer do vzdušného boja. Prechod z Albatrosa na MiG-29 vyžadoval intenzívny tréning a adaptáciu na nové systémy a technológie.

Autopilot lietadla MiG-29 a jeho funkcie

V tejto časti epizódy sme sa venovali aj autopilotovi lietadla MiG-29 a jeho funkciám. Autopilot v MiG-29 je sofistikovaný systém, ktorý umožňuje pilotovi zamerať sa na taktické úlohy, zatiaľ čo lietadlo automaticky udržuje stanovený kurz, výšku a rýchlosť. Medzi funkcie autopilota patrí udržiavanie horizontálneho letu, automatické klesanie a stúpanie, ako aj navigácia podľa prednastavených bodov. Tieto schopnosti sú kritické pre úspešné plnenie misií, najmä v náročných bojových podmienkach.

Ohodnoťte tento podcast:
Priemerné hodnotenie článku: 5 / 5

Ďalšie podcasty

podcastyepizóda 8